ALIVIO centrum - Detail uživatele: PhDr. Richard Machan PhD.
PhDr. Richard Machan PhD.
Individuální a párový konzultant
tel: 605 822 065     e-mail: machan@aliviocentrum.cz

Životem putuji již přes 50 let, posledních 15 let se svou manželkou a dcerou. Sám sebe vnímám jako poutníka životem a na základě svých zkušeností i jako průvodce, který doprovází druhé na části jejich životní cesty, aby se jim nepodlomila kolena a mohli v klidu pokračovat ve své cestě životem.

Vystudoval jsem nejprve v Litoměřicích, Itálii a ve Švýcarsku filozofii, následně teologii a psychologické poradenství v Římě. Prošel jsem velkým psychoterapeutickým výcvikem Existenciální analýzy a logoterapie se zaměřením na individuální a párovou terapii. Dále mám výcvik v individuálním i skupinovém řízení změn (USA), koučování a supervizi. Další  výcvik mám ve výkladu snů daseins-analytickou metodou, 2 letý kurz v traumaterapii a daseinsanalýze, dále traumaterapie metodou EMDR.

Pracuji jako psychoterapeut, supervizor, kouč, konzultant a to jak pro jednotlivce, tak pro firmy - např. ČSOB, Kooperativa, Škoda Auto... Působím na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, kde vyučuji předmět "Péče o duši" a část filozofie.

V psychoterapii se zaměřuji  na:

 • pomoc v osobích, partnerských a rodinných problémech
 • deprese a depresivní stavy
 • zpracování traumatických zážitků a traumat z minulosti osobní i rodinné (např. téma holocaustu v rodině)
 • práce se sny a jejich výklad pomocí daseins-analytické metody
 • pocity osamělosti, smutku, viny a úzkosti
 • pocity méněcennosti a vnitřní nejistoty
 • problémy v komunikaci a vztazích s lidmi
 • podpora v obtížných životních situacích (úmrtí blízkého člověka, rozvod, ztráta nebo změna zaměstnání
 • práce na seberozvoji, podpora při hubnutí a dalších osobních změnách
 • při práci na rozvoji osobnosti, life coachingu a posílení sebevědomí spolupracuji i se stylistkou, která je naučí vybírat vhodné střihy, barvy a oblečení pro různé příležitosti
 • psychoterapii provozuji i v italštině

Během svého života v Itálii jsem si tuto zemi skutečnbě zamiloval a tak kromě individuální a partnerského terapeutického průvodcovství dělám občas i průvodce po italských městech, vesnicích, krajině, horách a vínu nebo také provádím italy po pražských památkách. Zajímá mne totiž umění ve všech jeho tvarech - od umění života přes malířství až po performativní umění street artu.

Pracuji v mužských skupinách na rozvoji a posílení mužství, spoluoragnizuji  každoroční kurz pro muže "Quo Vadis?".

Se svou ženou se snažíme pravidelně účastnit tzv. "Manželských setkáních", při kterých se 10 dní v kuse reflektují partnerské vztahy. Těchto setkání, kteé se konají pravidleně vždy koncem léta se účastní až 50 párů, které jsou rozděleny do malých skupinek, ve kterých pod vedením pracují na posílení svého partnerského života.

Mám rád dobrý biftek, červené víno (nejraději Chianti Classico), rád si zatancuji na klasický rock´n´roll, poslouchám i Mozarta, čtu rád detektivky od Simenona - komisař Maigret (tyto knihy mí učitelé psychologie doporučovali jako nejlepší praktické učebnice psychologie osobnosti!). Rád čtu i Goetheho, Yaloma nebo Taleba. Z českých autorů mám nejvíce rád Čapka a Viktora Fischla (mou životní lásku je jako u něj - Jeruzalém). Celý život men provází kniha Tracyho Tygr od Saroyana a báseň Tiger od Williama  Blakea, kterou nazpíval i Mejla Hlavsa. Z filmů mám asi nejraději Přelet nad kukaččím hnízdem, Solaris a Oběť od A. Tarkovského, Sedmá pečeť, Šepoty a výkřiky a Persona od Bergmana, ale i Jamese Bonda a různé komedie jako nepř. Dannyho parťáci nebo Wasabi atd.